Для чого потрібна відеокарта, їх види, вбудований і дискретний відеоадаптер, пристрій відеокарт

 1. Що таке відеокарта і для чого вона потрібна
 2. Які бувають відеокарти
 3. Пристрій дискретної відеокарти

Комп'ютер виконує безліч складних завдань, запускаючи різні процеси і обробляючи інформацію. Відеокарта служить для обробки графічної інформації і подальшого виведення одержуваної картинки на монітор комп'ютера або екран ноутбука. Пропонуємо вам докладніше розібратися з призначенням і пристроєм сучасної відеокарти в нашій статті!

Що таке відеокарта і для чого вона потрібна

Відеокарта (її ж називається відеоадаптером) являє собою важливий елемент комп'ютерної системи. До її складу можуть входити власні процесор , ОЗУ і система охолодження. Інформація, яка повинна бути оброблена відкритий, відправляється з центрального процесора всього комп'ютера. Відеоадаптер обробляє її, а потім виводить цільну картинку на монітор. Від параметрів відеокарти залежить те, як добре і швидко буде завантажуватися зображення.

Окреме відеоядро вже вбудовано на материнську плату вашого комп'ютера або ноутбука. Зображення буде виводитися на екран і без дискретної потужної плати. Але це не означає, що окрема відеокарта взагалі не потрібна. Без неї не обійтися, якщо ви працюєте з графікою або часто граєте в комп'ютерні ігри. Продуктивність стандартного відеоядра слабенька, для важкої відео-артилерії потрібна ціла плата зі своїми процесором і оперативкою.

Основними виробниками відеокарт на сьогодні є компанії Nvidia (Серія відеокарт GeForce), AMD (Відеоадаптери під загальною назвою Radeon) і Intel . На програмному рівні відеокарти працюють з масовими графічними прискорювачами різних поколінь версії Direct X. Починаючи з Direct X 11 прив'язки відеочипа до певного покоління ПО більше немає.

Які бувають відеокарти

Відкрите поділяють на два види:

 1. Вбудована.
 2. Дискретна.

За назвою "вбудована" відразу ясно, що мова йде про відеочіпі, вже вбудованому в материнську плату. Це базова відеокарта, яка для роботи використовує ресурси всієї системи. Тобто, відео обробляється центральним процесором, а тимчасові файли зберігаються в оперативній пам'яті комп'ютера. Вбудованої відеокарти вистачає для роботи, навчання, перегляду фільмів і серіалів на комп'ютері.

Дискретна відеокарта - це та сама окрема плата зі своїми компонентами системи, яка встановлюється в окремий слот на материнській платі. Дискретний відеоадаптер дозволяє розвантажити основні компоненти комп'ютера, адже всю графічну інформацію він обробляє самостійно. Він не споживає зайвих ресурсів, працює практично повністю автономно. Професіоналам в області відео і графіки, а також геймерам буває дуже складно обійтися без дискретної відеокарти: картинка може гальмувати, комп'ютер перегріватися, а робота в різних додатках утруднятися через перевантаження процесора.

Пристрій дискретної відеокарти

Сучасна дискретна відеокарта (а не відеоядро на материнській платі) складається з наступних частин:

 • Графічний процесор.
 • Відеопам'ять.
 • Цифро-аналоговий перетворювач.
 • Видеоконтроллер.
 • Постійний запам'ятовуючий пристрій (ПЗУ).
 • Система охолодження.

Система охолодження

Вся обробка графіки до виведення її на монітор відбувається в графічному процесорі. Тимчасові файли зберігаються у відеопам'яті, а видеоконтроллер відповідає за правильну передачу інформації на ЦАП. Перетворювач (ЦАП) з цифрової інформації створює аналоговий сигнал, який і відправляється на пристрій виведення (ваш монітор або телевізор). А вся базова система плати зберігається на відео-ПЗУ, постійному пристрої, що запам'ятовує. І, щоб відеокарта не перегрівалася під час роботи, на неї встановлюється власна система охолодження. Також на сучасній відеокарті встановлено кілька роз'ємів для підключення до різних телевізорів і моніторів.